Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Президент України Віктор Янукович звернувся до Верховної Ради із законодавчою ініціативою щодо внесення змін до Конституції до розділу «Правосуддя».
Згідно із законопроектом, призначення суддів здійснюватиметься на підставі рішень кваліфікаційно-дисциплінарних органів без участі Верховної Ради. Зокрема, пропонується скасувати п’ятирічний термін призначення на посаду судді вперше. «Глава держави запропонував парламенту змінити процедуру призначення суддів безстроково, один раз, до закінчення суддівської кар'єри».
Крім того, Глава держави пропонує змінити повноваження Верховного Суду, наділивши його правом забезпечувати однакове застосування норм законодавства всіма судами загальної юрисдикції. «Відповідні зміни дозволять врахувати позиції Європейської Комісії «За демократію через право» щодо необхідності перегляду місця і ролі Верховного Суду у системі судової влади України».
Законопроектом пропонується, що утворення, реорганізація та ліквідація судів та визначення їх мережі має здійснюватись законами, а не Указами Президента.
Законопроект передбачає зміну порядку притягнення суддів до кримінальної відповідальності та надання згоди на арешт суддів. «Пропонується передати ці повноваження новоствореним органам суддівського самоврядування».
Крім того, пропонується підвищити віковий ценз для перебування на посаді судді з 25 до 30 років. Водночас, верхня межа перебування на посаді судді збільшується від 65 до 70 років.
Документ також передбачає новий порядок формування Вищої ради юстиції. Так, 12 із 20 членів Вищої ради юстиції будуть пропонуватися з’їздом суддів виключно з числа суддів. 3 особи - Голова Верховного Суду, Голова Ради суддів і Голова Конституційного Суду - входитимуть до цього органу за посадою, по 2 особи пропонуватимуть з’їзд наукових установ вищих юридичних закладів та з’їзд адвокатів. Також до складу Вищої ради юстиції входитиме Генеральний прокурор.