flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері державної антикорупційної політики у зв’язку з виконанням Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України»

05 червня 2014, 10:25

        04 червня 2014 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері державної антикорупційної політики у зв’язку з виконанням Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України» від 13.05.2014 № 1261-VІІ.
      Закон, зокрема, встановлює адміністративну відповідальність за подання у деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру недостовірних відомостей. Згідно із законом, органи доходів та зборів, а також органи управління Військової служби правопорядку у Збройних силах України позбавляються повноважень щодо складання протоколів у справах про правопорушення.

    Прийняті зміни також торкнулися Кримінального кодексу України, ними посилено кримінальну відповідальність за злочини у сфері службової та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг. Так, із прийняттям змін злочином вважатиметься підкуп працівника підприємства, установи чи організації, не залежно від форми власності (раніше ст. 354 КК стосувалася тільки державних підприємств). Також суттєво посилена й відповідальність за такі дії (за підкуп працівників підприємства відтепер можна не тільки сплатити чималий штраф (від 100 до 250 НМДГ) або виконувати громадські роботи до ста годин, як було раніше, а й отримати виправні роботи на строк до року, або обмеження волі на строк до двох років, або позбавлення волі на той самий строк, зі спеціальною конфіскацією).
    
Змінився й порядок застосування спеціальної конфіскації. Так, відповідно до оновленої ст. 96-1 КК вона полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у випадках, визначених КК, за умови вчинення злочину, передбаченого ст. 354 та ст.ст. 364, 364-1, 365-2, 368-3, 692 (злочини у сфері службової та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг).
    
Водночас спеціальна конфіскація застосовується навіть у разі, коли особа не підлягає кримінальній відповідальності у зв’язку із недосягненням віку, із якого може наставати кримінальна відповідальність, або неосудністю, або звільняється від кримінальної відповідальності чи покарання (окрім звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку зі спливом строків давності).

      Гроші, цінності й інше майно, передані особою, яка вчинила злочин іншій особі, підлягають спеціальній конфіскації, якщо особа, що прийняла майно, знала або повинна була знати, що таке майно одержане внаслідок вчинення злочину. За умови, що особі, котра прийняла зазначені вище цінності, було невідомо про їх кримінальне походження, спеціальна конфіскація не застосовується, як і до цінностей, що згідно із законом підлягають поверненню власнику (законному володільцю) або призначені для відшкодування шкоди, завданої злочином.

    Також посилено відповідальність за зловживання владою та службовим становищем (ст. 364 КК). Із прийняттям змін не доведеться розраховувати на виправні роботи. Такої санкції за цей злочин відтепер немає. Однак віднині за протизаконну поведінку представника влади можуть позбавити волі на строк до трьох років.